KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 7245339
*
nr 724 5339
Charles Portin
(1889-1980), Sverige
Blandteknik, Charles Portin (1889-1980), Hong Kong, -1960, bladets mått: 24x32
Karl (Charles) Portin, född 1889, död 1980 i Helsingborg, målare.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 november 2011
kl 18:35:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/11 17:50:15
1
500 kr
7/11 16:13:04
2
600 kr
7/11 16:59:42
1
600 kr
7/11 17:00:01
1
650 kr
7/11 17:02:25
2
800 kr
7/11 17:23:35
1
750 kr
7/11 17:24:05
1
850 kr
7/11 17:42:53
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Charles Portin
Karl (Charles) Portin, född 1889, död 1980 i Helsingborg, målare.
Läs mer om Charles Portin
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik charles portin hong kong svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2040 Blandteknik
2 st, Margareta Sjödin (f. 1942), Sverige. "Natur ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:14
-
3029 Blandteknik
Andrzej Bienkowski. Signerad, blandteknik, numrera..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
3191 Blandteknik
Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:18
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:04
-
7141 Blandteknik
Birgitta Westberg (f. 1941), Sverige. "På okänt va..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:40
*
Charles Portin
Karl (Charles) Portin, född 1889, död 1980 i Helsingborg, målare.
Läs mer om Charles Portin
nr 724 5339
Charles Portin
(1889-1980), Sverige
Blandteknik, Charles Portin (1889-1980), Hong Kong, -1960, bladets mått: 24x32
Karl (Charles) Portin, född 1889, död 1980 i Helsingborg, målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 november 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/11 17:50:15 | 1 | 500 kr |
7/11 16:13:04 | 2 | 600 kr |
7/11 16:59:42 | 1 | 600 kr |
7/11 17:00:01 | 1 | 650 kr |
7/11 17:02:25 | 2 | 800 kr |
7/11 17:23:35 | 1 | 750 kr |
7/11 17:24:05 | 1 | 850 kr |
7/11 17:42:53 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Charles Portin
Karl (Charles) Portin, född 1889, död 1980 i Helsingborg, mÃ¥lare.Läs mer om Charles Portin
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik charles portin hong kong svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2040 Blandteknik
2 st, Margareta Sjödin (f. 1942), Sverige. "Natur ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:14 -
3029 Blandteknik
Andrzej Bienkowski. Signerad, blandteknik, numrera..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
3191 Blandteknik
Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:18 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:04 -
7141 Blandteknik
Birgitta Westberg (f. 1941), Sverige. "På okänt va..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:40